دانشگاه امیرکبیر سبز می‌شود

دانشگاه صنعتی امیرکبیر اولین دانشگاه در بین ۶ دانشگاهی است که در راه رسیدن به دانشگاه سبز قدم برمی‌دارند.

به گزارش سرویس صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر رضا مکنون رییس پروژه دانشگاه سبز و گروه محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر ضمن بیان این مطلب، افزود: ۴ سال پیش نیز دانشگاه ما به عنوان دانشگاه سبز و شروع کننده این پروژه انتخاب شد.

وی درباره این پروژه که از جمله پیشنهادها برای توسعه پایدار است، گفت: در طرح دانشگاه سبز ذهن ابتدا به سمت فضای سبز دانشگاه می‌رود اما به صورت جدی‌تر منظور اداره کردن همه فعالیت‌های بشری و محیط‌ها در قرن ۲۱ با کمترین زیان برای محیط زیست است و در این طرح دانشگاه به عنوان یک نماد و پایلوت مورد استفاده قرار گرفته است.

مکنون گفت: یکی از اولین کارها برای رفتن به سوی دانشگاهی سبز، اصلاح فضای سبز دانشگاه است. در پروژه اصلاح فضای سبز، چشم‌انداز سبز دانشگاه بیشتر خواهد شد و در کنار سرسبز کردن محیط حاشیه‌ای دانشگاه، فضای میانی را نیز مرتب کرده‌ایم تا هیچ گونه اغتشاش بصری برای دانشجو و فعالان دانشگاه پیش نیاید، در واقع به نحوی روحیه کسانی که در محیط دانشگاه هستند با این روش شاداب خواهد شد.

رییس پروژه دانشگاه سبز در ادامه با اشاره به سایر موارد مطرح در این پروژه و گفت: از دیگر مواردی که در پروژه دانشگاه سبز مطرح است موضوع مصرف انرژی است. ما باید به سمتی گام برداریم که تمام نیازهای روشنایی، سرمایشی و گرمایشی با کمترین مصرف انرژی و بیشترین بازده فراهم شود. مورد دیگر استفاده از انرژی پاک در دانشگاه است که برای این منظور استفاده از انرژی خورشیدی را در دستور کار داریم. برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی نیز در ساختمان‌ها مواردی مثل زوج و فرد کردن توقف آسانسور در طبقات برای وارد شدن بار کمتر به سیستم و شناسایی کنتورهایی که بدون استفاده مفید فعال بودند را انجام دادیم.

وی افزود: برای استفاده از آب عقیده داریم این مایع ارزشمند باید با حداقل میزان مصرف شود. به همین منظور با همکاری سازمان آب در دانشکده عمران و محیط زیست شیرآلات اصلاح شد و فلاش تانک‌ها کوچک شده و با دو شاسی کوچک و متوسط برای استفاده نصب شد و این طرح در تمامی دانشکده‌ها انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: بر روی موضوع فاضلاب نیز بررسی‌هایی انجام شد تا بتوانیم از آن برای آبیاری فضای سبز محیط دانشگاه استفاده کنیم. برای مثال فاضلاب سلف، فاضلاب غذایی است و با تسویه کوچکی برای آبیاری قابل استفاده است. آبیاری قطره‌ای نیز موضوع دیگری است که مد نظر داریم. در طرح توسعه پایدار و دانشگاه سبز هیچ فاضلابی نباید به طبیعت برگردد بلکه باید برای مصارف مجدد استفاده شود.

مکنون استفاده از کاغذ را موضوع دیگری که روی آن کار شده است دانست و گفت: هدف ما این است که دانشگاه با سیستم بدون کاغذ اداره شود و برای رسیدن به این هدف چند روزی است که سیستم مکاتبات الکترونیک فعال شده است و تمامی بخشنامه‌ها و اطلاعیه‌ها بصورت الکترونیکی ارسال می‌شود. همچنین شبکه اینترنتی بدون سیم را در نقاط مختلف دانشگاه فعال کرده‌ایم و دانشجو در هر جایی امکان دسترسی به شبکه اینترنتی را دارد. ایجاد رشته‌ای جدید یا سرفصل‌های دروس دانشگاهی در رابطه با توسعه پایدار و دانشگاه سبز از سایر بندهای پروژه دانشگاه سبز است.

دکتر مکنون در این رابطه گفت: هنوز درحال بررسی روی این موضوع هستیم اما قصد ما تربیت نسل آینده برای رسیدن به دانشگاه سبز و توسعه پایدار است. البته در برخی دانشکده‌ها مثل شیمی درس شیمی سبز وجود دارد، در دانشکده عمران نیز چند درس در این رابطه وجود دارد و امیدواریم رشته‌ای با این موضوع ایجاد شود.

رئیس گروه محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: موضوع ایمنی، بند دیگر این پروژه است که در حال حاضر با ایمن کردن آزمایشگاهها و کارگاههای ساختمانی در دانشکده‌ها پیگیری می‌شود.

«وقت» آخرین موضوعی بود که دکتر مکنون به آن اشاره کرد و گفت: در چهار سال اخیر ما به جایی رسیده‌ایم که دانشجوی ما حتی ثبت نامش را به راحتی بدون مراجعه به دانشگاه از منزل انجام می‌دهد و با کمترین وقت تلف کردن کارش انجام می‌شود.

دکتر رضا مکنون در پایان گفت: امیدوارم ما در شکل و رفتار سبز به ایده‌آل‌هایمان برسیم و دانشگاهی سبز داشته باشیم.

به اشتراک بگذارید:

ورود به وبسایت رسمی دکتر رضا مکنون